Derneğimizden Haberler

Derneğimizden Haberler

SAYIN AHMET KABİL'E ONUR BELGESİ TAKDİMİ

Onur Kurulumuzda bulunan 19, 20, 21. Dönem Rize Milletvekilimiz Sayın Ahmet Kabil'i ziyaret ederek Onur Kurulu Belgesini kendisine takdim ettik. Vadimiz ve ülkemiz için önemli çalışmalara imza atmış değerli üyemize sağlıklı ve huzurlu bir ömür dileriz.

AHMET KABİL KİMDİR?

Rize’nin Merkez Yiğitler (Tekke) Köyünde 1938 (Resmi kayıtlarda 1942) senesinde dünyaya gelmiştir. İlkokulu aynı köyde tamamlamıştır.

Orta ve Lise eğitimini Rize Mimar Sinan Endüstri Meslek Lisesinde tamamlamıştır. (O zamanki adı Yapı Sanat Lisesi)

Rize Mimar Sinan Endüstri Meslek Lisesi. (O zamanki adı Yapı Sanat Lisesi).

1966 yılında İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, İnşaat Mühendisliği Bölümden mezun olmuştur.

Aynı yıl Trabzon 10.Bölge Müdürlüğünde Köprü Kontrol Mühendisi olarak göreve başlamıştır. İki yıl sonra Artvin-Rize-Trabzon-Giresun-Gümüşhane illerindeki karayolları şube şefliklerinin koordinasyonundan sorumlu bölge baş mühendisliğine getirilmiştir.

İş hayatının yanı sıra siyasetle de yakından ilgilenmiş. Adalet Partisi’nden İl Belediye Meclis Üyeliği, İl genel Meclis Üyeliği ve 1977-80 yılları arasında Adalet Partisi Rize İl Başkanlığı yapmıştır.

1991 yılında Anavatan Partisi’nden Rize Milletvekili seçilip, 2003 yılına kadar 19, 20 ve 21. Dönemlerde Rize milletvekili olarak TBMM de bulunmuştur. Milletvekilliği süresince Anavatan Partisi TBMM grup yönetim kurulu üyeliği, TBMM Milli Eğitim Komisyonu sözcülüğü, Plan ve Bütçe Komisyonu Sözcülüğü, KİT Komisyonu, Çevre Komisyonu, Adalet Komisyonu üyeliklerinde bulunmuştur. Ayrıca birçok araştırma komisyonu üyelik ve başkan yardımcılığı yapmıştır.

Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenter Asamblesi (KEİPA) Türk grubu üyeliği ve Uluslararası Başkanlık divanında saymanlık görevi yapmıştır. TBMM çalışmalarında mezun olduğu Yıldız Üniversitesi’nin isminin Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) olarak değiştirilmesinde ve askeriyeye ait Davut Paşa Kışlası’nın Yıldız Teknik Üniversitesi’ne kampüs olarak tahsisinde önemli rol oynamıştır. Bu çalışmalarının neticesinde dönemin Cumhurbaşkanı Sayın Süleyman Demirel tarafından plaket ile ödüllendirilmiştir.


Benzer Derneğimizden Haberler

Sarıkamış Şehitlerimizi Saygı ile Rahmet İle Anıyoruz
SAYIN AHMET KABİL'E ONUR BELGESİ TAKDİMİ
SALVADER Duble Yol İçin Görüşmelere Devam Ediyor
MÜHENDİSLER VE MİMARLAR PLATFORMU VADİMİZ İÇİN ÇALIŞMALARINA DEVAM EDİYOR
OSMAN EFENDİOĞLU'NA ONUR BELGESİ TAKDİMİ
Derneğimizin İş-Kur İl Müdürü Sn. Hasan Kiraz Ziyareti