Küçükçayır Köyü

Küçükçayır Köyü

Köyün Eski Adı Andon
Köy Muhtarı Recep ali Çil
Köy Nüfusu 2000
Seçmen Sayısı 1000
Köyde Okul Durumu Var

Rize merkezine 25 km uzaklıktadır. Yolu asfalttır. 

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Ancak kışları sahile nazaran daha sert, yazları daha az nemlidir. tadından yenemz yazın. 

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Gittikçe ikisi de zayıflamaktadır. Köy; Andon Ilıcası olarak bilinen ve mineral açıdan oldukça zengin olan bir yeraltı suyuna sahiptir. Bu su bir çok hastalığın tedavisi için alternatif bir şifa kaynağıdır. Buna bağlı olarak, Ülkenin her yanından ve hatta yurt dışından köye çok sayıda turist gelmektedir ve bu da özellile Ilıca bölgesınde yaşayan insanlar için küçümsenmeyecek bir gelir kaynağıdır. Ancak tesis ve düzen açısından yeterli altyapısı yoktur. eski usül konaklama ve yeme içme olanakları vardır. 

Köyde 8 yıllık ilköğretim okulu vardır. Ben okurken iki sınıflı küçük ve şirin bir binaydı. Şimdiyerien kocaman bir beton yığını yaptılar. Köyün içme suyu şebekesi yoktur, ancak su sorunud ayoktur. Her mahalle kendi suyunu kendi getirmiştir. Su kaynakları açısından zengindir. Şu anda şebeke suyu için çalışmalar vardır. Bazı mahallelerinde kanalizasyon şebekesi vardır. 
Köy arazi olarak da nüfus olarak da Rizenin en büyük köylerindendir. Güneysu, Kalkandere, İkizdere ve Çayeli ilçeleriyle sınırı vardır. 
Muhlaması meşhurdur.